Živila pakiramo v embalažo, ki je varna za stik s hrano in ima tudi druge lastnosti, ki jih od te opreme pričakujemo. Pomembno je, da premišljeno izberemo prave materiale. A kljub temu, da smo pri izbiri embalaže pogosto precej zahtevni, imamo na voljo široko izbiro in si lahko privoščimo nekaj svobode – kar nekaj materialov zagotavlja odlično izkušnjo v praksi.
En primer je papirnata embalaža za živila, ki se pogosto uporablja v raznovrstne namene. Najbolj značilne so papirnate vrečke, v katere lahko shranjujemo praktično vsa živila, če le ne gre za kakšne tekočine ali posebej občutljive zadeve. Papirnata embalaža za živila se pogosto uporablja za kruh in pekovske izdelke, recimo krofe, piškote in podobne specialitete. Prav tako je dokaj priljubljena za sadje, kjer nadomešča plastične vrečke. Nekoliko prilagojena papirnata embalaža za živila pa lahko ponudi tudi druge prednosti, saj lahko izbiramo med neštetimi izvedbami, ki se zelo dobro obnesejo v različnih vlogah.
Če želimo doseči kakšne posebne učinke, moramo pobrskati po embalaži iz materialov, ki imajo posebne lastnosti. To je lahko stiropor embalaža, ki je znana predvsem po tem, da ima vrhunske izolacijske lastnosti. Stiropor embalaža se uporablja takrat, ko potrebujemo kakovostno embalažo za shranjevanje toplih ali hladnih jedi. Najbolj očitno je to pri gostincih, ki dostavljajo hrano, a tudi v primeru, da želimo za kratek čas shraniti kakšno domačo jed ali jo kam prenesti. Stiropor embalaža pa ne izstopa le pri izdelkih z dobro izolacijo – posodice iz tega materiala se pogosto uporabljajo za shranjevanje mesa, rib in drugih občutljivih živil, ki jih praviloma hranimo v hladilniku ali zmrzovalniku.
Na voljo imamo še mnoge druge materiale, ki se dobro obnesejo v vlogi embalaže za živila. Omeniti je treba še leseno embalažo, ki ima lepo vizualno podobo, nedvomno pa veliko uporabnih opcij ponuja plastika, ki je varna za stik s hrano.